صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص مدارک حوزوی


 

قابل توجه طلاب محترم؛

مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص مدارک حوزوی

مدارک علمی حوزه، از سال 1374 براساس مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر می شود و از مزایای علمی و استخدامی همتراز دانشگاهی آن برخوردار می باشد

مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص مدارک حوزوی
تاریخ: يکشنبه ٨ ارديبهشت ١٣٩٨  /  ساعت: ٠٨:٠٠  /  تعداد بازدید: 118369  /  مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص مدارک حوزویقابل توجه طلاب محترم؛ پرینت مطلب
 

به اطلاع طلاب محترم می رساند مدارک علمی حوزه از سطح 1 تا 4، براساس مصوّبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر می شود و از مزایای علمی و استخدامی همتراز دانشگاهی آن برخوردار می باشد.

قابل ذکر است تا قبل از این مصوّبه، مدارک علمی حوزه، با عنوان «معادل» صادر می شد که همچنان به اعتبار خود باقی است، ولی ادامه تحصیل با آن در مقاطع بالاتر دانشگاهی امکانپذیر نمی باشد.


  «متن مصوّبه»  


1ـ طلاب و فضلاء حوزه علمیه که براساس مدرک صادرشده مدیریت حوزه علمیه قم، دوره «سطح 1» را طبق برنامه گذرانده اند، از کلیه مزایای علمی و استخدامی فارغ التحصیلان دوره «کاردانی» دانشگاهها برخوردار خواهند بود.

2ـ طلاب و فضلاء حوزه علمیه که براساس مدرک صادرشده مدیریت حوزه علمیه قم، دوره «
سطح 2» را طبق برنامه گذرانده اند، از کلیه مزایای علمی و استخدامی فارغ التحصیلان دوره «کارشناسی» دانشگاهها برخوردار خواهند بود.

3ـ طلاب و فضلاء حوزه علمیه که براساس مدرک صادرشده مدیریت حوزه علمیه قم، دوره «
سطح 3» را طبق برنامه گذرانده اند، از کلیه مزایای علمی و استخدامی فارغ التحصیلان دوره «کارشناسی ارشد» دانشگاهها برخوردار خواهند بود.

4ـ طلاب و فضلاء حوزه علمیه که براساس مدرک صادرشده مدیریت حوزه علمیه قم، دوره «
سطح 4» را طبق برنامه در یکی از رشته های فقه و اصول، تفسیر و علوم قرآن، قضا، عقاید و کلام، ادیان و مذاهب و تربیت مبلّغ گذرانده اند، از کلیه مزایای علمی و استخدامی فارغ التحصیلان دوره «دکتری» دانشگاهها برخوردار خواهند بود.

5ـ فارغ التحصیلان دوره سطح دو می توانند در آزمون ورودی مقطع کارشناسی ارشد دانشگاهها با گرایش های پنج گانه رشته الهیات و معارف اسلامی و رشته زبان و ادبیات عرب شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن، ادامه تحصیل دهند.

6ـ فضلاء و طلاب حوزه های علمیه فارغ التحصیل دوره سطح سوم می توانند در امتحان ورودی مقطع دکترای همه پنج رشته دانشکده الهیات و معارف اسلامی و نیز رشته زبان و ادبیات عرب شرکت کنند و در صورت پذیرفته شدن برحسب تشخیص گروه آموزشی، دروس پیش نیاز را تا سقف تعداد واحدهای مجاز در دو نیم سال تحصیلی بگذرانند.

* رشته های پنج گانه دانشکده الهیات عبارتند از:
1ـ علوم قرآن و حدیث
2ـ تاریخ تمدن و ملل اسلامی
3ـ ادیان و عرفان
4ـ فقه و مبانی حقوق اسلامی
5ـ فلسفه و حکمت اسلامی

*   *   *


 تذکر: طلاب دارای مدرک علمی سطح 2 و بالاتر که متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه می باشند، لازم است قبل از هر اقدامی، جهت آگاهی از شرایط حوزه برای ادامه تحصیل طلاب در دانشگاهها و دریافت «مجوّز تحصیل همزمان»، به بخش ارزیابی (کمیسیون اعطاء مجوّز تحصیل همزمان) مراجعه نمایند؛ در غیر اینصورت، مسئولیت بروز هرگونه مشکلی از لحاظ تحصیلی، شهریه، نظام وظیفه و... برعهده خود طلبه خواهد بود.


  

آدرس ایمیل مدارج علمی (ستاد ـ جمکران):      MADAREJ@ismc.ir

 

 

نظرات بینندگان
کاربر مهمان
1395/10/20 11:37
0
0
اگر سطح یک به عنوان مدرک کاردانی مصوب شده، چرا به اندازۀ مدرک دیپلم آموزش و پرورش هم ارزش نداره؟

با سلام. در ارزش و اعتبار استخدامی مدرک سطح یک (کاردانی) شک نکنید ولی اینکه اکنون شرط استخدام در اغلب ادارات و سازمانها، داشتن مدرک سطح دو (کارشناسی) به بالا می باشد، دیگر دخلی به حوزه ندارد!


کاربر مهمان
1395/09/17 13:24
3
0
سلام. بعضی افراد شاغل به علت فاصله افتادن با درس، امکان جبران کسر معدل را ندارند. آیا امکان دارد مثل دانشگاه، معرفی به استاد یا بگیرند یا پروژه تحویل دهند؟

با سلام. در حوزه، چنین قانونی نداریم!


کاربر مهمان
1395/08/23 16:42
2
3
با سلام. آیا مدارک صادره از حوزه که معادل است به تایید وزارت علوم هم می رسد؟ یعنی طلبه سطح 2 می تواند از وزارت علوم هم مدرک لیسانس بگیرد؟

با سلام. مدارک حوزوی براساس مصوبه 368 شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر می شود و لذا معادل محسوب نمی شود و مورد تأیید وزارت علوم است و با همان می توانید در مقاطع بالاتر دانشگاهی ادامه تحصیل دهید.


کاربر مهمان
1394/10/18 16:48
1
2
با سلام. آیا با گواهینامه استخدامی سطح دو می شود برای کارشناسی ارشد ثبت نام کرد؟

با سلام. خیر! این گواهینامه ارزش علمی ندارد و صرفاً قابل ارائه به ادارات و سازمانها می باشد.


کاربر مهمان
1394/09/02 11:21
0
2
با سلام. در صورتیکه طلبه ای تخصصی سطح 3 خونده باشه و پایه 10 هم شفاهی و کتبی داده باشه و پایان نامه سطح 3 هم نوشته باشه، برای سطح 4 نیاز به 4 سال درس خارج داره یا دو سال؟

با سلام. فقط برای کسانی که فارغ التحصیل سطح 4 مراکز تخصصی باشند، دوسال مصاحبه درس خارج کفایت می کند.


کاربر مهمان
1394/09/02 11:18
1
0
با سلام. شنیدم اگر کسی برای سطح 3 پایان نامه دانشگاه ارائه کنه از نوشتن پایان نامه سطح 3 حوزه معاف میشه. آیا مدرک سطح 3 هم به او داده میشه یا نه؟

با سلام. خیر، مدرک سطح 3 صادر نمی شود و فرد می تواند مستقیماً برای تدوین رساله علمی سطح 4 اقدام کند.


نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

 

najah

soal sound
moshaver